Kadın Aktüel

Köşe Yazıları

Kuşlar Gibi Özgür Çocuklar İçin

Kuşlar Gibi Özgür Çocuklar İçin

            Bebekler ilk adımlarını atarken güvensizdirler, bu yüzden her adımdan sonra, en güvendiği insanlara, anne babasına bakar. Onlar bu adımları destekledikçe, her adımda bebeğin kendine olan güveni artar. Anne babalar, “Dikkat et, düşersin!” dediklerinde ise endişelenir, adımlarını atarken tereddüt eder. Böylece yürümenin bu ilk adımları, “bağımlı bir çocuk olmanın” da ilk adımları olur. Bu tutumların sonucunda, çok geçmeden çocuklar oyun oynamak ye..


19-12-2014 0
Çocuklarda Özgürlük ve Sınırlamalar

Çocuklarda Özgürlük ve Sınırlamalar

       Hayat üstümüze üstümüze geldiği, sorunlar boyumuzu aşıp da çözüm bulamadığımız, kendimizi çaresiz, yetersiz hissettiğimiz anlarda geçmişe gitmek,..


19-12-2014 0
Tanışalım mı !

Tanışalım mı !

        Her tanışma bir “merhaba”yla başlar. Merhaba diyorum ve hepimiz için zevkli bir yolculuk olmasını diliyorum.
Yağmur, çiçek ve kuşlar.Baharı böyle bilirdik.Çiçek ve kuşlar tamam yağmur nerde kaldı diye epeyce meraklandık.Bilirsiniz eskiden bahar yağmurlarıyla pek ıslanırdık.Şimdilerdeyse kendini pek bir naza çeker oldu.Yalan yok, biraz gecikti falan ama şıp şıp yağmaya başlayınca ortalığı saran toprak kokusuna kavuştuk çok şükür.Çocukluğumun sandığından çıkardığım flu günler bana uçurtmaları,rengarenk uçan balonları getiriyor. Kışın soluk renklerinin yerini gökkuşağının canlı renkleri alıyor.Sarı,yeşil,mavi,mor,kırmızı…Bunlar,dünyamızın renkleri gibi, renkli insanlara yer açtığı günler…
        
       Onlarca gün; onlarca göz, onlarca parmak ve beyinlerimizi  buluşturduk, yine dolu dolu, elinizden düşüremeyeceğiniz bir dergi hazırladık.Her ..


12-11-2014 0
Yaz’a Doğru

Yaz’a Doğru

Yılın dallarından düşen baharı geride bırakmakla, yazı karşılamak arasında kaldığımız; eriğin, çileğin, kirazın, karpuzun, bisikletin, kaykayın, pikniğin, deniz keyfinin yaklaştığı günlerdeyiz. Her geçen gün ve mevsim, uçup giden yapraklarıdır ömrün. Ona sahip olmak ve de onu uzun süre koru-yabilmek gerçekten zordur. İşte tamda böyle bir anda bir cümle gelip dayanıverdi dilimin ucuna. Dedim ki kendi kendime; en güzel ağaç sen olmalısın. Yapraklarına yeni yaprak, çiçeklerine yeni çiçek, meyvelerine yeni meyveler ekleyen bir ağaç…


12-11-2014 0
Sıcak Günlere Yeniden Merhaba

Sıcak Günlere Yeniden Merhaba

 Hayat kaynağımız su ve güneş; ölene kadar ihtiyaç duyduğumuz bu iki can veren son zamanlarda acıtır oldu. Önce aşırı yağışlar ve seller. Malumunuz bu günlerde ise güneş pek bir yakıcı. Yaşadığımız dünya, gezegendeki küçücük bir nokta. Bizse hiç ölmeyecek gibi yaşıyor, ihtiyacımızdan fazlasını tüketiyor, doğanında altını üstüne getiriyoruz. O da bizden öfke çıkarır gibi. Sahip olduğumuz dünyamızın güzellikleri karşısında gevşemeden yaşamalıyız. Çünkü bize sunulan başka bir hayat yok.

Ramazan ruhunun yaşandığı şu günlerde; gönül isterdi ki dünyamızın hiçbir yerinde acı çeken canlar olmasın ve herkes ramazanı, h..


12-11-2014 0